ואני אומרת ש…

קוראת עיתונים, שומעת רדיו, צופה בטלוויזיה ו…מתרגזת ומתרגשת ומתווכחת ותומכת ומתנגדת ורק דבר אחד לא עושה, לא מתעלמת. ואני אומרת ש…. למה לעשות את כל זה ביני לבין עצמי כשאני יכולה לעשות את זה ביני לבין בלוגי. אז הנה כאן לפניכם הגיגיי, מחשבותיי, דעותיי, אג'נדותיי כדי שגם אתם תתרגזו ותתרגשו ותתווכחו ותתמכו ותתנגדו ובתנאי שלא תתעלמו.

מי שמצביע משפיע

השארת תגובה

שמעתי אתמול שיחה ב"עושים צהריים" עם יעל דן שכבר מהכותרת שלה הבנתי שלא אוכל להישאר אדישה אליה. ואכן כך היה.
השיחה הייתה על כך שקיימים מושבים (במקרה זה מושב ביטחה ואשבול שהם חלק ממועצה אזורית מרחבים) שמתנהלים תחת תקנון אגודה שיתופית מנדטורי ובו נקבע שנשים אינן לוקחות חלק בהליך הדמוקרטי של בחירת ועד המושב. הן אינן יכולות לבחור ואינן יכולות להיבחר.
(אפשר לקרוא תקציר של השיחה הזאת כאן: http://glz.co.il/1064-21068-he/Galatz.aspx)

ואני אומרת ש…

לרגע התבלבלתי ולא הייתי בטוחה באיזו מאה אנחנו חיים, ואחרי שהתעשתתי ונזכרתי שאנחנו במאה ה-21 ניסיתי להתחיל ולהעריך את כמות ה"אבנים" שעוד יש להרים כדי למצוא מתחתיהן את כל הקטסטרופות האלו.
הסיפור הזה הזכיר לי שיש מן דעה רווחת על הקיבוצניקיות והמושבניקיות שהיו חלוצות, לוחמות, פועלות ובתור שכאלו הן לקחו חלק בקידום המהפכה הפמיניסטית (שטרם קרתה, למי שלא התעדכן בעניין הזה עדיין).
דעה זאת, להבנתי, רחוקה מלהיות נכונה, והסיפור הזה סיפק לי דוגמה נוספת שמוכיחה את זה. הסיבה לאפליה שנוצרה במקרה הזה, היא שהנשים לא רשומות כבעלות נחלה, מכאן שהן לא יכולות להיות חברות באגודה השיתופית ומכאן שאינן יכולות לבחור ולהיבחר.
מי שחושב שזה נקרא לקחת חלק בקידום מהפכה, שיקום.
עפ"י אהוד רייך, ראש ועד מושב אשבול, ההחלטה הזאת שנלקחה אז, שירתה אינטרס פוליטי של מי ששלט במושב כי בצורה זאת השליטה שלו הייתה על כוח קטן יותר. התרגום שלי למה שהוא אומר זה "פחות דעות, פחות בלבולי מוח".
לקראת סוף השיחה היה חשוב לעפרה יצחק חי, ראשת מועצת הנשים של המועצה האזורית מרחבים, להלל ולשבח את ראש המועצה שלהם על שהוא "מאמין בכוחן של נשים, נותן לגיטימציה לנשים ודוחף אותן לקחת חלק במנגנונים המוניציפאליים והוא כולו מלא אמונה שנשים יכולות לקדם עניינים" (ציטוט כמעט מדויק).
לשמחתי, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), יו"ר הועדה לקידום האישה בכנסת, ביטאה את תחושתי והגיבה לכך (תוך כדי צחקוק מגחך משהו) באמירה: "נו טוב, בסדר, זה המינימום של המינימום".
לסיום, רק אציין שיש לי כל מיני דברים להגיד על יעל דן כמגישה וכמראיינת, אבל את העלאת הנושאים האלו לסדר היום, שעבורי הם חשובים מאד, אף אחד לא ייקח ממנה ואני מוקירה אותה על כך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s