ואני אומרת ש…

קוראת עיתונים, שומעת רדיו, צופה בטלוויזיה ו…מתרגזת ומתרגשת ומתווכחת ותומכת ומתנגדת ורק דבר אחד לא עושה, לא מתעלמת. ואני אומרת ש…. למה לעשות את כל זה ביני לבין עצמי כשאני יכולה לעשות את זה ביני לבין בלוגי. אז הנה כאן לפניכם הגיגיי, מחשבותיי, דעותיי, אג'נדותיי כדי שגם אתם תתרגזו ותתרגשו ותתווכחו ותתמכו ותתנגדו ובתנאי שלא תתעלמו.

ונזכור את כולם

2 תגובות

בימים האחרונים יש, משום מה, עיסוק בעניין נוכחותם, או שמא יש לומר היעדרותם, של נבחרי הציבור מטקסים שונים לזכרם של חללי צה"ל.
אתמול, אצל יעל דן, שמעתי אם שכולה, שבנה נהרג באסון המסוקים (כמדומני), שמתרעמת על כך שאף אחד מהשרים לא טורח להגיע ליום העיון שהם מארגנים מדי שנה כאזכרה, ולכן הם (ההורים) הפסיקו כבר (די מזמן) להזמין אותם בגלל אי הנעימות שנגרמת להם מהדחיות שהם מקבלים.
היום, נתקלתי בכתבה במעריב על כך שאף נבחר ציבור לא אישר את השתתפותו בטקס לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה ובתגובה החליטו ההורים השכולים לקרוא באזכרה נאום מחאה.
(כאן: http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/495/147.html?hp=1&cat=402&loc=11)

ואני אומרת ש…

למרות אופיו הרגיש של הנושא הזה, אז דווקא בא לי להרהר בקול רם עליו ולראות לאן זה ייקח אותי.
(מתנצלת מראש אם מי מכם מוצא בהרהורים אלו משהו לא ראוי, לא הולם או לא מכבד. סומכת עליכם שתתמודדו).
נתחיל מה"היקפים".
במערכות ישראל נפלו למעלה מ-20,000 איש ואישה. גם אם ניקח הערכה זהירה ונתייחס רק לאלו שנפלו בקרבות ובתאונות מבצעיות, ולא לאלו שהתאבדו, מתו ממחלות וכד', אז עדיין מדובר על אלפי אנשים (המתעניינים מביניכם מוזמנים לעיין באחד מתחקיריו המעמיקים של אישתון, למשל כאן: http://eishton.wordpress.com/2013/07/25/memorial2011/). האם סביר ש-120 נבחרינו יפקדו במהלך השנה אלפי אזכרות? מאות? עשרות? לא יודעת. נראה לי קצת בעייתי.
נמשיך באבחנה בין אזכרה לנופל מסוים לאזכרה של אסון גדול (שייטת, אסון המסוקים) או אפילו של מלחמה שלמה (חללי מלחמת לבנון השנייה).
האם מישהו ש"סתם נהרג לבדו בקרב\באימון" לא "זכאי" לאיש ציבור שיכבד בנוכחותו את האזכרה שלו ומישהו שנהרג עם קבוצה גדולה של לוחמים כן "זכאי"? איך מחליטים על זה? מי מחליט על זה? ומה ה"רציונל" מאחורי החלטה כזאת?
ומה עם "יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה"?
ביום זה יש לא מעט טקסים ואזכרות ממלכתיות, אותם מכבדים בנוכחותם מיטב הפוליטיקאים שלנו. האנשים האלו, הם נבחרי הציבור כולו, לא נבחריו של פלוני או אלמוני שנפל, וככאלו נראה לי הגיוני שהם ייקחו חלק באזכרות הציבוריות הכלליות ביום שהוגדר לכך בחוק ולאו דווקא בכל אותן אזכרות המתקיימות סביב השנה כולה. ואולי אני טועה.
ומחשבה נוספת שעולה בראשי, באשר לאחריותם של הפוליטיקאים על קיפוד חייהם של יפי הבלורית והתואר.
נכון, לפוליטיקאים "יד ורגל" בפעולות שמביאות, במישרין ובעקיפין, למותם של אותם חיילים החל מקבלת ההחלטות שלהם והמשך ביישום המדיניות בה הם מאמינים. לאור זאת, ניתן לטעון כי זאת הסיבה שבגללה ראוי שהם ייקחו חלק באותן אזכרות. אבל כשאני חושבת על המשפחה אז אני תוהה למה בעצם חשובה להם כל כך הנוכחות של אותם גורמים רשמיים? האם לא יותר חשוב להם באמת שיגיעו החברים הקרובים, בני המשפחה, המכרים, האנשים שהכירו והוקירו את הנופל, שאהבו אותו, שמתגעגעים אליו וחשים בחסרונו? האם לא זה החלק החשוב באמת בכיבוד זכרו של הנופל? האם מה שחסר שם כדי להשלים את התמונה הוא איזה חבר כנסת שלא שמע על הנופל מימיו ולא הכיר אותו ואולי אפילו בני משפחתו של הנופל לא שמעו על אותו חבר כנסת? האם דווקא נבחר ציבור ש"נשלח למשימת השתתפות באזכרה" (כי היום הגיע תורו), הוא שייתן את המשמעות, הסמליות או הכבוד לטקס האזכרה? קצת מתקשה להבין זאת.
ולסיום, מה עם הזמן שעובר? האם גם הוא פרמטר?
האם יש מקום לאבחנה בין חללי מלחמת השחרור לחללי מלחמת לבנון השנייה רק כי האחת הייתה נורא מזמן והאחרת עדיין "טרייה" בזיכרוננו הקולקטיבי? ואם כן, אז מתי מעבירים את הקו? אחרי 10 שנים? 20? 30? מי מחליט. על בסיס מה? לא יודעת.
עד כאן הרהוריי הנוגים להפעם.

2 מחשבות על “ונזכור את כולם

  1. מסכים בהחלט. יחד עם זאת – זהירות. זו אחת הפרות הקדושות שאפילו ירון לונדון לא ניפץ.

    • עם כל הכבוד לירון לונדון, ויש כבוד, לא חושבת שניפצתי כאן כלום, סתם רצף מחשבתי (שאני עומדת מאחוריו) ואני חושבת שדווקא נקטתי משנה זהירות בעיסוק בו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s