ואני אומרת ש…

קוראת עיתונים, שומעת רדיו, צופה בטלוויזיה ו…מתרגזת ומתרגשת ומתווכחת ותומכת ומתנגדת ורק דבר אחד לא עושה, לא מתעלמת. ואני אומרת ש…. למה לעשות את כל זה ביני לבין עצמי כשאני יכולה לעשות את זה ביני לבין בלוגי. אז הנה כאן לפניכם הגיגיי, מחשבותיי, דעותיי, אג'נדותיי כדי שגם אתם תתרגזו ותתרגשו ותתווכחו ותתמכו ותתנגדו ובתנאי שלא תתעלמו.

וכתתו כספם להמצאות

6 תגובות

השבוע (14.1.14) שמעתי בגל"צ, ב"מילה האחרונה", את הדיון שקיימו אברי גלעד וג'קי לוי בעקבות הידיעה על פטירתו של מיכאיל קלשניקוב, הלא הוא ממציא רובה הקלשניקוב (הידוע גם בשמו הישראלי – קלצ'ניקוב).
כך אמר אברי גלעד (ציטוט מדויק. כן, כן, טרחתי ותמללתי עבורכם):
"… אי שם במלחמת העולם השנייה הוא המציא את כלי המשחית הזה… והוא עשה עבודה טובה, והנה הוא היום בגיל 95, לפני שהוא הלך לעולמו, הוא דיווח שהוא עסק הרבה בסוגיה הזאת האם הכלי שלו הביא יותר טוב לעולם או רע לעולם… זה מעניין להשתמש בדוגמה הזאת, כדי שכל אחד ואחד מאתנו יחשוב האם המעשים שלנו יביאו לנו כסף או תהילת דמים. שבסוף בסוף זה יתפשט ויגיע ויפרוץ למקום שלא חשבנו, וזה מכוון בדיוק לתעשיות הביטחוניות שלנו…"
זאת הייתה תגובתו של ג'קי לוי (ציטוט מדויק. טרחתי וגו'):
"נכון, אבל צריך לזכור שלצד זה קורה דבר שהוא קרוב קרבה ממש הדוקה לנבואה המשיחית של ישעיהו "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים". כי התעשייה הביטחונית בישראל, מייצרת תעשיות בת שמשתמשות באותן טכנולוגיות ששימשו לפיתוח כלי משחית כדי לבנות תכשירים רפואיים, תכשירי עזר חקלאיים, כל מיני דברים… ויש בזה יסוד מסוים של כפרה… התחליף שלהם לקולונוסקופיה הוא מדהים… הם בראו, כתוצאה מפיתוח לוחמני די מזעזע, מצלמה קטנטנה שאתה יכול לבלוע אותה כמו קפסולה של כדור אנטיביוטיקה…"
(כאן: http://bit.ly/RMehAB החל מדקה 35:15)

ואני אומרת ש…

אני מאד אוהבת את חדות האבחנה של ג'קי לוי, שלא לדבר על השנינות המקסימה שלו שקורעת אותי מצחוק, אבל הפעם, הוא לפי דעתי התבלבל קמעא, ואני בטוחה שאתם יותר משמחים על כך שאני כאן כדי להאיר זאת עבורכם.
לפני זמן מה, קראתי כתבה על המצאות בתחום אחד, שהמקור שלהם היה דווקא תחום אחר, לכאורה בלתי צפוי.
אחד הגופים ש"הצטיינו" בכתבה הזאת הייתה, איך לא, נאס"א, סוכנות החלל האמריקאית.
גם גוגל, שולחת בשנים האחרונות את "זרועותיה הארוכות" לפיתוח פיתוחים שונים ומשונים בתחומים שמזמן כבר חרגו מגבולות כלי החיפוש באינטרנט.
ולמה אני מספרת לכם את זה?
ובכן, כי כל בר דעת שיתבקש לציין מהו לדעתו הנושא המרכזי המשותף לנאס"א, לגוגל ולתעשיות הביטחוניות בישראל יענה את התשובה הנכונה שהיא, כסף, כסף והרבה מאד כסף.
(טוב. נו. בנאס"א הרבה יותר מאשר ברפאל נניח, אבל אל תהיו קטנוניים).
ובכן, ג'קי, יש לי סקופ היסטרי עבורך היום.
Surprise!!
בכל(!!) מקום, ללא יוצא מן הכלל, שבו ישפכו כסף בלי חשבון ושבו יעמידו את חזית הטכנולוגיה, והתנאים הכי טובים שיש, לצורך תכנון ופיתוח, שם גם יעבדו מיטב המוחות.
ובכל(!!) מקום שבו יעבדו מיטב המוחות, לפתע, באורח (ממש לא) פלא, על הדרך, יתפתחו ויצמחו להם רעיונות יפים שמהם ייגזרו פתרונות יצירתיים שאינם בהכרח למטרה שלשמה הוקם אותו מקום (ע"ע גוגל).
אי לכך ובהתאם לזאת, אוי ואבוי לנו אם המצב היה שונה בתעשיות הביטחוניות שלנו.
מבחינתי, ההמצאות הנלוות לתעשיות הביטחוניות הן "לא כפרה ולא נעליים", זה בסה"כ תוצר לוואי הכרחי ומתבקש בהינתן כמות הכסף שנשפכת שם, במקום במקומות אחרים, חשובים לא פחות (כן, כן, אין ברירה, אנחנו "עם לבדד ישכון…", ו"בכל דור ודור…". יודעת. יודעת).
אני אישית, הייתי רוצה לקוות שאזכה בחיי לשמוע על כך שהתחליף לקולונוסקופיה פותח, ככה במקרה, תוך כדי פיתוח של "תכשירי עזר חקלאיים" חדשניים, ולא תוך כדי פיתוח של "משהו לוחמני מזעזע" (שתכליתו לפגוע, לפצוע או להרוג מישהו), אבל יש לי תחושה עמומה שבשלב זה אצטרך כנראה להסתפק בתקווה בלבד.

6 מחשבות על “וכתתו כספם להמצאות

 1. מעניין, אחד הפוסטים הראשונים שלי אי פעם בבלוגספירה, עסק בין היתר בדיוק בסוגיה הזאת. קראתי על פיתוחו של מטוס נוסעים חדשני, שמסוגל לצאת מהאטמוספירה, לפתח מהירות הגבוהה פי כמה ממהירות הקול, ואז לשוב לאטמוספירה ולנחות כמטוס רגיל. המשמעות היא מהפכה טוטאלית בענף התעופה, קיצור זמנים דרמטי בטיסות, והפיכת העולם לא ל״כפר גלובאלי״, אלא ל״ווילה גלובאלית״.

  בכל אופן, הימים ימי שלטון ג׳ורג׳ בוש הבן ופראנויית 9/11, וכדי להצדיק בפני הנשיא את פיתוח המטוס ואת תקציבי העתק הנחוצים לכך, הציגו המפתחים את הטכנולוגיה כבעלת יתרונות צבאיים: מטוס קרב מהסוג הזה, יכול להמריא בטקסס, לתקוף באפגניסטן ולחזור בשלום לבסיסו עוד לפני ארוחת הצהרים.
  ואני תהיתי לתומי, מדוע לא להציג בפניו את הפיתוח ככזה שפשוט יכול לשפר את רווחת תושבי העולם, או את איכות הסביבה (כי המטוס פולט את גזי החממה שלו מחוץ לאטומספירה), או סתם להאיץ את הכלכלה והקידמה ולהרחיב את הידע האנושי? למה חייבים תמיד ללחוץ על הנקודה הצבאית?

  וזו בדיוק הנקודה שהצבעת עליה. כל מי שמבקש תקציבים גדולים מהממשלה, יודע שעטיפתם בהצדקה ״בטחונית״ תשפר את סיכוייו לקבלם. וגם אם בעתיד ירצו לסגור את הברז, תמיד אפשר לחזור ולהפחיד ולאיים. בדרך כלל, תקציב שהולך לביטחון לא יבוטל או יקוצץ אף פעם. וכך נשפכים מיליארדים מכספי הציבור, על פרוייקטים מגלומאניים כמו טיל החץ (מה נסגר עם זה באמת?) ופרויקט ״נאוטילוס״ (שאמנם בוטל, להבנתי) ופרוייקט הלביא ובטח עוד המון פרוייקטים נורא סודיים שאנחנו לא יודעים עליהם.

  ולעניות דעתי (וגם לדעת גדולים ממני) הפרויקטים האלה, יותר משהם מספקים הגנה או ביטחון, הם מולידים מירוצי חימוש מסוכנים. אז גם אם תקציבים ופיתוחים יזלגו החוצה לטובת טכנולוגיות אזרחיות, אולי בסוף לא יהיה על מה להגן…

  העיקר שלילדים מ״מערכת הבטחון״ יש צעצועים לשחק איתם, ותירוצים לטוס לסלון האווירי בפאריז.

  • למיטב ידיעתי הדלה פרויקט טיל החץ "חי, בועט ונושם" אך מה באשר לאותו מטוס הפלא שציינת? מה עלה בגורלו? האם אתה יודע?

   • מה מפתחים? כבר עברו 23 שנה ממלחמת המפרץ! עוד לא היה אינטרנט כשהתחילו לפתח אותו! ביבי היה שגריר באו"ם! יאיר לפיד היה… אההה… עשה בטח משהו פחות מזיק. אפילו אברי גלעד עוד היה מצחיק.
    איזו תכלית הוא משרת (חוץ מלהעניק פרנסה יפה להרבה משפחות של מהנדסים)?

    מטוס הפלא הזה הוא פיתוח שמדי פעם עולה לחדשות ונעלם כלעומת שבא (כנראה יוצא מהאטמוספירה).
    אני לא ממש עוקב אחרי זה בנשימה עצורה.
    עשיתי חיפוש ומצאתי את הפרויקט הזה של וירג'ין – "וירג'ין גלקטיק" – מטוסים חוץ-אטמוספריים. אבל קצת התקשיתי להבין מה תכליתו חוץ מאשר טיולים לאלפיון העליון אל מחוץ לאטמוספירה וחזרה (או לא).
    http://www.virgingalactic.com/

    • לא הסברתי עצמי טוב.
     טיל החץ, על אף שמעת לעת נעשה ניסוי על גרסה חדשה שלו, הוא טיל מבצעי והוא חלק מתפיסת הגנת הטילים של ישראל.
     ההגנה מתחילה ב"כיפת ברזל" הנותנת את המענה ל"טילים" ה"פשוטים" המשוגרים מטווח קצר, ממשיכה ב"שרביט קסמים" הנותנת מענה לטילי טווח בינוני ארוך ומסתיימת בהגנה של טיל החץ מפני טילים בליסטיים ארוכי טווח.
     עד כאן שיעור קצר במערכות ההגנה של מדינתנו.
     מניחה שלא חשפתי כאן סודות צבאיים לאור העובדה שכל המידע הזה קיים בוויקיפדיה 😉

   • אה! 2025! זה הדדליין של מטוס הפלא.
    איתרתי את הפוסט המקורי שלי
    http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=13361&blogcode=469979

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s