ואני אומרת ש…

קוראת עיתונים, שומעת רדיו, צופה בטלוויזיה ו…מתרגזת ומתרגשת ומתווכחת ותומכת ומתנגדת ורק דבר אחד לא עושה, לא מתעלמת. ואני אומרת ש…. למה לעשות את כל זה ביני לבין עצמי כשאני יכולה לעשות את זה ביני לבין בלוגי. אז הנה כאן לפניכם הגיגיי, מחשבותיי, דעותיי, אג'נדותיי כדי שגם אתם תתרגזו ותתרגשו ותתווכחו ותתמכו ותתנגדו ובתנאי שלא תתעלמו.

מי אמר שוויון בשוק העבודה ולא קיבל?

3 תגובות

אני רק אניח את זה כאן לרגע:
"…מה את עשית כדי להתברג פנימה? [לדרגת ניהול גבוהה בהייטק (מ.ז)]
"תמיד ראיתי גברים שמשתפים פעולה, ואם היו נשים, הן מראש נרתעו מלהוביל דעה. אני לא ויתרתי, כי לא ייחסתי לעצמי תכונות נשיות או גבריות. פשוט ראיתי לנגד עיניי את המטרות, את הרצון להוביל ואת היכולת להשתתף ולשתף בסביבה הגברית. דיברתי עם הגברים בשפה שלהם.
גברים הם פרקטיים. אם גבר מטיח באישה ביקורת היא נעלבת, ולוקחת את זה למקום הרגשי. אני הבנתי שבעולם העסקים צריך להתנהל בצורה שכלתנית ואינטואיטיבית. מהמקום הזה הצלחתי לנטרל את הפגיעות, את חוסר הביטחון, להתנהל בצורה מעשית ופרקטית ואז להביא את עוצמת הרכות הנשית, וזה מה שאני רוצה ללמד אחרות…".
ציטוט מתוך שיחה שקראתי במגזין "ליידי גלובס", עם ציפי צ'אושו שהייתה 20 שנה מנהלת בחברות הייטק ומשם המשיכה להקמת סטארט-אפ משלה ויזמות חברתית.
הכתבה פורסמה גם באתר גלובס: http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000977058

ואני אומרת ש…

כל מי שתהה או תהתה לאחרונה "מה הפמיניסטיות הנודניקיות האלו רוצות" שהרי השוויון כבר כאן אתנו מזמן, מוזמן/ת לקבל מושג ברור, מתוך הציטוט לעיל, על איך נראה השוויון בשוק העבודה.
אסביר…
מה בעצם אומרת לנו ציפי צ'אושו? (היא ורבים/ות וטובים/ות אחרים/ות כמותה)
היא אומרת שיש כאן משחק (נתון! שהיא איננה מערערת עליו לרגע, בדיוק כמו כל המרואיינות במגזין) שבו מתקיימים הדברים הבאים:
– החוקים במשחק נקבעו ע"י קבוצה שאוחזת בתפיסות, גישות ואפילו בתכונות מסוימות.
– ההצלחה במשחק נתונה רק למי שמציית לחוקים ומצויד בתפיסות בגישות ובתכונות המסוימות.
ומה המשמעות של הדברים האלו? פשוט מאד…
יש את מי שנכנסים למשחק הזה כשהם יכולים גם לאחוז בתפיסות ובגישות לפיהם הם חונכו והוכוונו וגם לנהוג על פי תכונותיהם ולהצליח במשחק ויש את מי שנכנסות למשחק הזה כשהן נאלצות גם לאמץ תפיסות וגישות שונות מאלו שחונכו והוכוונו אליהן וגם לנהוג לפי תכונות שאינן תכונותיהן ו… או אז תצלח נא דרכן.
האח הידד! האין יותר שוויון מזה?
אז זהו, שלא.
לא רק שזהו איננו שוויון, בטח שלא שוויון הזדמנויות, אלא שזה גם לא שוויון משום סוג שאני יכולה לחשוב עליו, והפתרון של "תלמדו לשחק במגרש של הגברים ואז תצליחו" הוא פתרון בלתי סביר בעליל.
שימו לב לכותרת שנבחרה לכתבה – "האנרגיה הגברית חוסמת". גם מי שבחר/ה את הכותרת מניח/ה שדינה של האנרגיה הגברית (החוסמת! שימו לב) הוא לנכוח (מאז ולתמיד) בשוק העבודה (על אפנו ועל חמתנו) וכל שעלינו לעשות זה רק למצוא את הדרכים לפרוץ מבעד לאנרגיה החוסמת הזאת.
ואם נכשלנו/נכשלתן בפריצתה של האנרגיה הזאת? אוי. חבל מאד. כנראה שלא התאמצתן מספיק. שהרי כל אחת שתתעקש, שלא תוותר ושתבחר ללחוץ קצת יותר חזק, תצליח בסוף. (Yeah, right). שוויון כבר אמרנו?
קצת מבאס אותי להיות תקליט שחוק אבל אעשה זאת בכל אופן כי אולי כך אפיל בסוף את האסימון למי שעדיין לא השתכנע/ה ומתעקש, מסיבה לא ברורה, להמשיך ולקרוא את הבלוג הזה.
הגעה לשוויון בשוק העבודה תתאפשר אך ורק בשינוי חברתי כולל בשני מישורים מהותיים ביותר:
– פירוק התפקידים המגדריים המובחנים וחלוקת נטל פרנסה-בית-משפחה בצורה הוגנת בין כלל בני האדם.
– שינוי כללי המשחק כך שיכילו את האיכויות, התפיסות, הגישות והתכונות השונות והמגוונות שמביאים איתם כלל בני האדם, נשים וגברים כאחד, כך שייחסך, ממחצית האוכלוסייה, הצורך לעשות "סלטות באוויר" ושאר מאמצים עילאיים כדי לדחוק ולהתאים את עצמן למשחק לא להן.
כל עוד נמשיך לשים את יהבנו אך ורק על פתרון לפיו "המשחק נתון(!) ומכאן הכל תלוי רק בנו" ו"אם רק נתאמץ קצת אז נצליח", אנחנו יכולות להמשיך לקוות ולחכות להגעתו של השוויון לשוק העבודה וגם אם יתמהמה לא יבוא.
בחיי, נשבעת, לא יבוא. תאמינו לי.
ואם אתם לא מאמינים לי, אז אולי תאמינו לעמוס עוז שאומר ש…
"… ואני מתכוון למגמה האופנתית הקוראת לאשה מודרנית להתלבש בדומה לגבר, לאמץ לה כמה מניירות וגינונים של גבר, להתבולל, לפחות במידת מה, בעולם שעיצבו הגברים, כתנאי סמוי אך נחרץ לקיום מעמדה כאדם שווה זכויות בחברה ובמקום העבודה… שוויון אמיתי בין בני אדם אין פירושו ש"כולנו נהיה אותו דבר". להפך. שוויון אמיתי פירושו: זכותו השווה של כל אדם להיות שונה. זכותה השווה של כל קבוצה להיות שונה. זכותו השווה של כל מגדר להיות שונה".
(כאן: http://www.haaretz.co.il/literature/study/.premium-1.2427152)

3 מחשבות על “מי אמר שוויון בשוק העבודה ולא קיבל?

 1. אני יודעת שהפוסט שלך נועד לדבר על השיוויון כפי שהוצג על ידי אישה זאת אבל הרשי לי לשאול למה אפשר היה לצפות מכתבה בליידי גלובס (והדגש על הליידי) ?!
  עצם העובדה שיש צורך לייחד חלק בתוך גלובס לנשים בלבד, סליחה, ליידי׳ס (כי על פי גלובס יש הבדל) היתה צריכה להעיד מראש על התוכן שיתפרסם שם והדרך בה התוכן הזה יוצג. ועל כמה מתערבים שבכתבה נכתב גם:״ציפי פרימו, נשואה/גרושה +3 ״ באיזושהו שלב כי חס וחלילה שלא נזכיר גם שהיא אשת איש בכל הדיבורים האלו על עבודה (בכל זאת לא צריך להסחף עם הקידמה) .

  • טוב, לא שיש לי אשליות בקשר ל״ליידי גלובס״ 🙂 הפוסט הבא שאפרסם ייפתח במילים הבאות (לא זהירות, לא ספוילר): ״לפני כמה ימים קראתי את מגזין ״ליידי גלובס״, במן אקט מזוכיסטי שכזה״.
   אבל אנצל את ההזדמנות להוסיף עוד כמה מילים…
   מטרתו של הגיליון היא טובה ויפה והיא לשמש השראה ומודל לחיקוי עבור נערות ונשים ולהוכיח להן שגם נשים יכולות להצליח ולהגיע לדרגות הניהול הבכירות. זה טוב ויפה ואכן יש מחסור במודלים לחיקוי שכאלו וחשוב שיהיו ושנשים תיחשפנה אליהם.
   הבעיה היא (בנוסף על מה שציינת נכון בהפרדה של הגיליון) שהנשים המצליחות בגיליון, כולן כולל כולן (ולא רק ציפי) מציגות תמה אחת בלבד של ״איך להיות גבר גבר וכך, ורק כך, להצליח״.
   הבעיה שלי עם זה היא שבשעה ששיח כזה איננו שוויוני במהותו, כי הוא פונה רק לנשים (תתאמצו. תהיו גברים ותצליחו), אז השיח שאני מציעה פונה לחברה כולה ומנסה להציע שינוי יסודי ושוויוני יותר.
   ועל זה אני אומרת ש…
   העובדה שזה לא הולך לקרות בקרוב, או בכלל, איננה ממעיטה מתקפותה של ההצעה.

 2. פינגבק: בא לברך ויצא מקלל | ואני אומרת ש...

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s