ואני אומרת ש…

קוראת עיתונים, שומעת רדיו, צופה בטלוויזיה ו…מתרגזת ומתרגשת ומתווכחת ותומכת ומתנגדת ורק דבר אחד לא עושה, לא מתעלמת. ואני אומרת ש…. למה לעשות את כל זה ביני לבין עצמי כשאני יכולה לעשות את זה ביני לבין בלוגי. אז הנה כאן לפניכם הגיגיי, מחשבותיי, דעותיי, אג'נדותיי כדי שגם אתם תתרגזו ותתרגשו ותתווכחו ותתמכו ותתנגדו ובתנאי שלא תתעלמו.

נשים עוינות לציביליזציה

השארת תגובה

שומעת וקוראת היום הרבה על הפלא השמיני של העולם במסגרתו נכנסו מעט מאד נשים לרשימת הליכוד. ממש הלם ותדהמה.
ענת סרגוסטי למשל כתבה על זה, והיא פתחה כך:
"אפילו בטרם סיימו לספור את כל קולות המצביעים בפריימריז של הליכוד, כבר אפשר לומר בוודאות: ליכוד ונשים לא הולכים ביחד. וזו אינה הפעם הראשונה."
וסיכמה כך:
"כך או כך, מגדר כנראה אינו דגל שהליכוד רוצה להניף. גם בשנת 2019, הליכודניקים – ישנים או חדשים, ותיקים או טריים – לא חושבים שצריך לקדם נשים, לשלב נשים בממשלה או חלילה בקבינט, גם כשהעניין המגדרי הוא אחד הנושאים החשובים במדינה. כמה חבל שהם משאירים את השדה הזה נטוש."
הכתבה המלאה כאן: https://www.onlife.co.il/news/society/181584

ואני אומרת ש…

בימים אלו של חגיגות הדמוקרטיה והמפלגות ש"מקוששות נשים" לרשימותיהן (או לא), כדאי להיזכר על איזה אדנים יצוקים של מיזוגיניה (שנאת נשים) נבנו התרבות והחברה המערבית, הליברלית, הנאורה והמפוארת שלנו ככלל, ובכל הקשור להשתתפותן של נשים בתפקידי הובלה והנהגה בפרט.
אז הנה ככה ממש בקטנה, דברים שנכתבו על-ידי שני הוגים חשובים שעסקו בהנחת האדנים הללו:
"פרויד טוען שנשים עוינות לציביליזציה והן עומדות בניגוד אליה. ברוח דומה כותב הגל שנשים הן אירוניה נצחית בחיי הקהילה וכאשר הן אוחזות בתפקידי הנהגה המדינה בסכנה." או במילותיה המדויקות של המחברת:

“Freud […] argues in chapter 4 of Civilization and Its Discontents that women are "hostile to" and "in opposition to" civilization. In a similar vein, Hegel writes that the community "creates its enemy for itself within its own gates" in "womankind in general." Women are "the everlasting irony in the life of the community," and when "women hold the helm of government, the state is at once in jeopardy.” (p. 20)

(Pateman, Carole. ""The Disorder of Women": Women, Love, and the Sense of Justice." Ethics 91.1 (1980): 20-34.‏)

אמירות כאלו, כך לפי המחברת, מושתתות על תפיסתן של נשים כחסרות חוש צדק וככאלו שאינן יכולות לפתח אותו.

ועל זה אני אומרת ש…

מי שחושב.ת שזה דברים ישנים מפעם ושאין לתפיסות האלו אחיזה במציאות גם היום בשנת 2019 מוזמן.ת לחשוב שוב. ואחרי שחשבתםן שוב אז תסתכלו סביב ותראו כמה מעט נשים מצליחות להתמקם בתפקידים בכירים בפוליטיקה, כמה מעט מובילות מפלגות, וכמה מעט מגיעות לעמוד בראש רשויות ותבינו כמה עבודה עוד יש לנו בשביל לעקור את האדנים היצוקים הללו שההוגים החשובים האלו הניחו עבורנו.
עבור מי?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s